Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyřnásobné uskupení nad Itálií

Uznání a copyright: Valerio Minato

Proč vypadá tento Měsíc tak neobvykle? Hlavním důvodem je jeho výrazná červená barva. Tato barva je způsobena odklonem modrého světla zemskou atmosférou, ze stejného důvodu se denní obloha jeví modrá. Měsíc se také jeví neobvykle zkreslený. Jeho podivné strukturování je optickým efektem vznikajícím v důsledku vrstev v zemské atmosféře, které v důsledku náhlých rozdílů teplot nebo tlaku různě lámou světlo. Třetím důvodem, proč Měsíc vypadá tak neobvykle, je to, že před ním náhodou letí letadlo. Malebný snímek po úplňku ubývajícího Měsíce byl zachycen asi před dvěma týdny nad Turínem v Itálii. Naše důvěrně známé nebeské těleso bylo součástí neobvyklého čtyřnásobného uskupení, který zahrnovalo dvě historické pozemské stavby: Sacra di San Michele na blízkém kopci a Baziliku Superga hned za ní.

Vaše nebeské překvapení: Jaký snímek měl APOD na narozeniny vašeho kamaráda (po roce 1995)?

Seznam odkazů v popisu

  1. Colorkit.co: red FF0000.png
  2. Metoffice.gov.uk: Why is the sunset red?
  3. NASA: Earth’s Atmosphere: A Multi-layered Cake
  4. NASA: Why Is the Sky Blue?
  5. APOD: 2023-10-09 Zborcený východ zatmění Slunce
  6. APOD: 2017-01-20 Západ Slunce jak vrstvený dort
  7. Wikipedia: Atmospheric_refraction
  8. APOD: 2019-02-12 Přelet letadla přes srpek Měsíce
  9. Instagram.com: valeriominato: Luna, Superga e Sacra di San Michele
  10. APOD: 2023-11-12 Ubývající Měsíc za švédskou horou
  11. NASA: Moon Phases
  12. Youtu.be: Turin in 4K
  13. Wikipedia: Italy
  14. PinImg.com: Foto: Čtyři kočičky :-)
  15. Wikipedia: Sacra_di_San_Michele
  16. APOD: 2023-12-25 Katedrála, hora, Měsíc

Štítky: Italy, Ubývající Měsíc, Alignment


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Měsíce

Konjunkce Venuše a Měsíce. Foceno v Libníkovicích, pomocí Nikonu D5500 a objektivu Nikon 50mm F1.4

Další informace »