Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krvavý Měsíc s modrým pásem

Uznání a copyright: Zixiong Jin

Co způsobuje modrý pruh přes Měsíc při jeho zatmění? Modrý pruh je skutečný, ale obvykle je poměrně špatně viditelný. Uvedený HDR snímek zatmění Měsíce z minulého týdne z Normanu v Oklahomě v USA byl však digitálně zpracován tak, aby zvýraznil barvy. Šedá barva v pravém horním rohu horního snímku Měsíce je přirozená barva Měsíce přímo osvětleného slunečním světlem. Spodní části Měsíce na všech třech snímcích nejsou přímo osvětleny Sluncem, protože je zastíněn, nachází se v zemském stínu. Je však slabě osvětlen slunečním světlem, které prošlo hluboko atmosférou Země. Tato část Měsíce je červená, nazývá se krvavý Měsíc ze stejného důvodu, proč jsou západy Slunce na Zemi červené: protože vzduch rozptyluje více světla modrého než červeného. Neobvyklý fialovomodrý pás, který je vidět v pravém horním rohu horního a prostředního snímku je jiný, jeho barvu umocňuje sluneční světlo, které prošlo vysoko zemskou atmosférou, kde je červené světlo lépe pohlcováno ozonem než modré.

Nebeské překvapení: Jaký snímek měl APOD v den vašich narozenin (po roce 1995)?

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: High_dynamic_range
  2. Youtu.be: City of Norman, Oklahoma
  3. Wikipedia: Oklahoma
  4. APOD: 2022-05-15 Barvy Měsíce
  5. NASA: Moon Facts
  6. APOD: 2021-05-25 Měsíc při úplném zatmění
  7. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu
  8. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  9. TimeAndDate.com: What Is a Blood Moon?
  10. NASA: Why Is the Sky Blue?
  11. Reddit.com: Foto: Does anyone else’s dog tilt their head when they listen to you!?!? Like they understand English :-)
  12. EarthSky.org: A total lunar eclipse looks red. Why?
  13. NASA: What is Ozone?
  14. NASA: Astronomy Picture of the Day Calendar?

Štítky: Lunární zatmění, Krvavý Měsíc, Blue band


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »