Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Da Vinciho svit

Uznání a copyright: Giorgia Hofer

Na soumračné horské a nebeské scenérii pózuje za skalnatými obrysy italských Dolomit 26 hodin starý Měsíc. Jednosekundová expozice nastala 30.března při západu Měsíce. A zatímco je vidět jen srpeček jeho sluncem osvětleného povrchu, většinu měsíčního kotouče lze spatřit díky zemskému svitu, jelikož přivrácenou stranu Měsíce osvětluje světlo odražené od jasné planety Země. Toto světlo je také známo jako popelavý svit Měsíce a popis zemského svitu jako slunečního světla odraženého od pozemských oceánů, které osvětluje tmavý povrch Měsíce, popsal před více než 500 lety Leonardo da Vinci. Zemský svit je samozřejmě jen nejznámějším příkladem planetárního svitu, slabého osvětlení tmavé části nějakého měsíce světlem odraženým od jeho planety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA Photo ID ISS028-E-20073
  2. Wikipedia: Earthlight_(astronomie)
  3. Mos.org: DA VINCI — THE GENIUS
  4. Wikipedia: Planetshine
  5. APOD: 2021-07-30 Mimas ve světle Saturnu

Štítky: Zemský svit, Svit planety, Da Vinci


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »