Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Deimos před východem Slunce

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Deimosu trvá jeden oběh kolem rudé planety 30 hodin a 18 minut. To je o něco více než jeden marťanský den neboli sol, který trvá přibližně 24 hodin a 40 minut, takže Deimos pluje po marťanské obloze směrem na západ. Menší ze dvou marsovských měsíců má největší rozměr asi 15 kilometrů, je však jasný. Deimos je ve skutečnosti nejjasnějším nebeským objektem na této marťanské obloze zachycené před východem Slunce pomocí Perseverance 1. března, 1433. solu mise marsovského vozítka. Snímek se skládá z 16 expozic zaznamenaných jednou z navigačních kamer vozítka. Jednotlivé expozice byly spojeny do jediného snímku pro lepší zobrazení při slabém osvětlení. Na tmavé marťanské obloze před úsvitem jsou také vidět jasné hvězdy v souhvězdí Lva Regulus a Algeiba.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Deimos
  2. NASA: PIA26556: Perseverance Views Deimos Before Sunrise
  3. NASA: Mars 2020: Perseverance Rover
  4. APOD: PIA26556_figA1024.jpg - labeled

Štítky: Mars, Deimos, Perseverance, Mars rover


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »