Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná mlhovina Lyndsové 43

Uznání a copyright: Team Ciel Austral

Halloween je samozřejmě astronomický svátek. A astronomové si vždy rádi prohlédnou oblohu a hledají strašidelné galaxie, hvězdy a mlhoviny. Takovým favoritem je položka číslo 43 z Katalog temných mlhovin Beverly Lyndsové z roku 1962, s oblibou nazývaná mlhovina Kosmický netopýr. Temná mlhovina Lyndsové 43 má průměr přes 12 světelných let a vizáž tohoto strašidelného létajícího savce vypadá hrozivě. Uvnitř prachového mezihvězdného molekulárního mračna, které září děsivým světlem a je dosti husté, aby bylo vidět v siluetě na zářivém pozadí hvězd Mléčné dráhy, se tvoří hvězdy. Podívejte se. Mlhovina Kosmický netopýr je vzdálená pouhých 400 světelných let v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus).

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Halloween is an astronomy holiday. It’s a cross-quarter day
  2. NASA: Galaxy of Horrors
  3. Harvard.edu: Catalogue of Dark Nebulae
  4. CielAustral.com: LDN 43 - Bat Nebula
  5. APOD: 2021-10-30 Rorschachova polární záře
  6. Harvard.edu: The JCMT BISTRO Survey: Studying the Complex Magnetic Field of L43

Štítky: LDN 43, Molekulární mračno, Tmavá mlhovina


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny a letadlo

Celestron C8 / Baader Filtr + Astronomik UV-IR Block L-2 Po zamíření na Slunce jsem začal fotit serii jednotlivých krátkých snímků (lucky imaging) Postup vytvoření dané fotky: V rámci té série jednotlivých fotek se objevilo to letadlo. Vzal jsem tedy tuto jednu fotku a vyřízl z ní přesně jedna ku jedné to letadlo a spojil s tou složeninou Slunce, tak aby vznikl co nejlepší snímek, kde bude vidět jak detailní Slunce tak letadlo. Slunce: Sekvence fotek PIPP/Autostakkert pak zpracováno v Pixinsight

Další informace »