Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas: Malý měsíc s velkým kráterem

Uznání: Voyager 1, NASA

Mimas je jeden z menších měsíců Saturnu ale má jeden z největších impaktních kráterů. Skutečně, pokud by byl impakt větší, celý měsíc by se už rozpadl. Velký kráter byl pojmenován Herschel po objeviteli Mimase z roku 1789 siru Williamu Herschelovi. Malá hmotnost Mimase vytváří povrchovou gravitaci dostaečně silnou k vytvoření sférického tělesa, ale natolik slabou že dovoluje přítomnost relativně velkých povrchových útvarů. Mimas je tvořen většinou vodním ledem smíseným s kamením takže jej lze přesně popsat jako špinavou sněhovou kouli. Snímek nahoře pořídil Voyager 1, který proletěl kolem v roce 1980.

Štítky: Mimas, Saturn, Měsíc


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »