Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Efekt jezerního sněhu na Zemi

Uznání: SeaWiFS Project, NASA

Co je to za podivné mraky, které se táhnou od těchto jezer? Mraky způsobuje studený vzduch, který se pohybuje nad teplou vodou a vyvolává pásma sněhu z jezerního efektu. Stoupající pásma vlhkého, teplého vzduchu, ze kterého sněží sníh z jezerního efektu se střídá s jasnými pásy klesajícího studeného vzduchu. V zimě mohou taková pásma vytvářet o stovky centimetrů sněhu více než oblasti proti směru větru vzdálené jen stovky kilometrů. Během sněžení sněhu z jezerního efektu byl 5. prosince 2000 pokryt prakticky celý stát Michigan, USA. Studený jihovýchodní vítr nad Velkými jezery Hořejší a Michigan vytvořil neobvyklá mračna. Snímek nahoře pořídila družice NASA SeaWiFS.

Štítky: Sníh, Země


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Foto1

5:10

Další informace »