Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 2005ap: Nejjasnější dosud nalezená supernova

Uznání: SDSS, R. Quimby/McDonald Obs./UT-Austin

Co mohlo způsobit tak velký třesk? Tento výbuch supernovy byl tak jasný, že mohl být vidět i malým dalekohledem ze vzdálenosti skoro 5 miliard světelných let (rudý posuv 0,28). Specifické barvy emitované SN 2005ap ukazují, že šlo o supernovu typu II, což je druh hvězdné exploze kdy hvězda s vysokou hmotností začne ve svém jádru nebo blízkém okolí slučovat těžké prvky. Supernovy typu II typu mohou být silnější, než příbuzný typ I, ale v současnosti nejsou tak užitečné, protože astronomové nerozumí tomu, jak přesně zjistit jejich udivující jasnost. Proto jsou to slabší supernovy typu Ia, které astronomové používají ke kalibraci vzdáleností blízkého vesmíru. S lepším pochopením supernov typu II by astronomové mohli měřit vzdálenosti dále ve vesmíru a tak zkoumat stabilitu podivné temné energie, která dominuje současnému vesmíru. Na snímku nahoře je digitálně komprimovaný snímek, vpravo je vidět jasná supernova SN 2005ap, zatímco vlevo je patrné, že přimenším tři měsíce předtím tam nebyla vidět žádná vybuchující hvězda.

Štítky: Supernova, SN 2005ap, Brightest


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »