Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Logaritmické spirály

Uznání: M101 - NASA, ESA, CFHT, NOAO; Typhoon Rammasun - MODIS, NASA
Comparison: Lawrence Anderson-Huang (Ritter Astrophysical Obs., Univ. Toledo)

Zdá se, že nepříjemně blízký tajfun Rammasun (vpravo) a 25 miliónů světelných let vzdálená galaxie M101 nemají mnoho společného. Na vysvětlenou, Rammasun měl asi jen tisíc kilometrů zatímco M101 (galaxie Větrník) má asi 170 000 světelných let, takže co do měřítka jsou nesouměřitelné, nehledě na odlišná fyzikální prostředí, která ovlivňují jejich vznik a vývoj. Přesto vypadají překvapivě podobně: oba útvary mají ramena ve tvaru jednoduché a krásné matematické křivky známé jako logaritmická spirála, jejíž vzdálenost roste se vzdáleností od středu geometricky. Tato křivka bohatých vlastností je též známa jako ekviangulární spirála, růstová spirála, Bernouliho spirála nebo spira mirabilis, a matematiky fascinovala už od jejího objevu filozofem 17. století Descartem. Tento abstraktní tvar je v přírodě překvapivě zastoupen mnohem více, než by se zdálo z vizuálního srovnání nahoře. Logaritmickými spirálami lze popsat stopy subatomárních částic v bublinové komoře, uspořádání semen slunečnice a také květák.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Logarithmic spiral, Typhoon, Rammasun


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »