Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojnásobná konjukce měsíců Jupiteru

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Na tomto jediném záběru z Hubbla z 24. ledna je největší obří planeta Sluneční soustavy Jupiter a tři z jeho čtyř velkých Galilejských měsíců. Před pásy horních mračen Jupiteru přecházejí ve vzácné trojité konjunkci na snímku zleva od spodu doprava nahoru měsíce Europa, Kalisto a Io. Podle barev samotných se dá rozlišit téměř bílá ledová Europa, tmavě hnědý starý kráterovaný povrch Kalisto a žlutý vulkanický povrch Io. Při položení kurzoru na obrázek lze identifikovat přecházející měsíce a jejich stíny, nebo můžete následovat tento odkaz. Je pozoruhodné, že na ostrém Hubblu pohledu lze také nalézt dva malé vnitřní měsíce Amalthea a Thebe. Galileovské měsíce mají průměry zhruba od 3000 do 5000 kilometrů, takže co do velikosti jsou srovnatelné s pozemským Měsícem. Ovšem Amalthea a Thebe podivných tvarů měří pouze asi 260 respektive 100 kilometrů.

Štítky: Jupiter, Konjunkce, Io, Callisto, Europa, Mouse over


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »