Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta polárních září

Uznání: Scott Kelly, Expedition 44, NASA

Co je to za podivnou cizí planetu? Je to pochopitelně planeta Země, jak je vidět přes mihotavou polární záři z Mezinárodní kosmické stanice. Stanice obíhá ve výši asi 400 kilometrů v horní části říše polárních září, které byly také vidět 23. června z povrchu planety. Polární záře se vyznačují specifickými barvami excitovaných molekul a atomů za nízkých hustot, které se nacházejí v extrémních výškách. Tomuto pohledu dominuje zelená záře molekulárního kyslíku. Ovšem výše, nad obzorem je vzácnější červený pás polární záře z atomárního kyslíku. Probíhající geomagnetická bouře začala po výronu koronální hmoty, který nedávno dopadl do magnetosféry Země.

Štítky: Polární záře, ISS


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »