Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Merkur

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož planeta Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se od něho na pozemské obloze nikdy příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak bývá vidět na večerní obloze po krátkou dobu po západu. Pokud Slunce Merkur předchází, tak bývá vidět jen krátce před východem. Informovaní pozorovatelé dokáží při troše úsilí v jistých obdobích obvykle Merkur vyhledat z míst s nezastřeným obzorem. Ukázat Merkur v mnoha postupných pozicích v březnu 2000 stálo hodně úsilí kombinovaného s trochou digitální manipulace. Každý snímek byl pořízen ze stejného místa ve Španělsku, když Slunce samotné bylo 10 stupňů pod obzorem a pak byly snímky superponovány do nejfotogeničtějšího západu Slunce. Merkur v současnosti vychází výše nad obzor každý následující západ a právě nyní je úhlově velice blízko jasné planetě Venuši.

Štítky: Merkur, Obzor, Západ slunce


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »