Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M78 a reflexní prach v Orionu

Uznání a copyright: Marco Burali, Tiziano Capecchi, Marco Mancini (MTM observatory, Italy)

V nesmírně velkém komplexu Orionova molekulárního mračna zvlášť zřetelně vystupuje několik jasných modrých mlhovin. Na snímku jsou dvě z nejvýraznějších reflexních mlhovin - prachových mračen, která svítí odraženým světlem jasných vnořených hvězd. Nejslavnější mlhovinou je zde M78 ve středu snímku, která byla katalogizována už před více než 200 lety. Vlevo od ní je méně známá NGC 2071. Astronomové pokračují ve studiu těchto reflexních mlhovin, aby lépe porozuměli, jak hvězdy uvnitř vznikají. Komplex v Orionu se nachází asi 1500 světených let daleko, obsahuje mlhoviny Orion a Koňská hlava a pokrývá většinu souhvězdí Orion.
Oprava: Na nepřeložený nadpis upozornil Petr Zoufalý.

Téměř v hyperprostoru: Náhodný generátor APODů.

Štítky: Orion, M78, Reflection nebulas


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »