Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Globální polární záře na Marsu

Uznání: MAVEN, LASP, University of Colorado, NASA

Silná událost na Slunci minulý měsíc vyvolala intenzivní globální polární záři na Marsu. Na těchto projekcích před (vlevo) a v průběhu sluneční bouře (vpravo) je vidět náhlý vzrůst ultrafialové emise z marťanských polárních září, více než 25 krát jasnější, než aurorální emise detekovaná družicí MAVEN předtím. Data ze zobrazujícího ultrafialového spektrografu sondy MAVEN jsou promítnutá ve fialové barvě na noční stranu Marsova globu a simulují data a časy pozorování, přičemž na pravém obrázku je vidět sluncem osvětlený srpek. Sluneční bouře mohou na Marsu vyústit do celoplanetární polární záře proto, že rudá planeta na rozdíl od Země není chráněna silným globální magnetickým polem, které by dokázalo energetické částice nasměrovat k pólům. Pro všechno přítomné na povrchu planety se při sluneční bouři úroveň nebezpečné radiace proti všem dosavadním měřením vozítka Curiosity zdvojnásobila. Družice MAVEN studuje, zda Mars svou atmosféru ztratil kvůli nedostatku globálního magnetického pole.

Štítky: Mars


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »