Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Laguna s hvězdnatou oblohou

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Jedna z mnoha lagun v solné rovině pouště Atacama nedaleko města San Pedro de Atacama v Chile na planetě Zemi hledí k nebesům a tiše odráží noční hvězdnatou oblohu. Na východě zpoza vulkanického obzoru vychází kosmický předěl centra galaxie Mléčné dráhy z prachu, mračen hvězd a mlhovin. Poklidné panoráma s planetami Jupiterem a Marsem blízko sebe bylo zachyceno na šesti snímcích v časných ranních hodinách 15. ledna. Jasné planety jsou poblíž ekliptiky ponořené do viditelného pásu zvířetníkového světla ze Sluneční soustavy, které sahá od galaktického centra vzhůru doleva. Nad obzorem k jihu (vpravo) je Velké a Malé mračno Magellanovo, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Jupiter, Mars, Jurij


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »