Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars mezi mlhovinami

Uznání a copyright: Sebastian Voltmer

Co je to ten jasný červený bod mezi mlhovinami Laguna a Trifid? Mars. Tato nádherná barevná hloubková fotografie zachytila rudou planetu při průchodu mezi dvěma pozoruhodnými mlhovinami, které obě už v 18. století katalogizoval kosmický registrátor Charles Messier jako M8 a M20. Mlhovina Trifid vpravo nahoře od středu, neboli M20, představuje výrazný kontrast mezi červenými a modrými barvami a tmavými prachovými pásy. Vpravo dole pěkně červeně září mlhovina Laguna M8. Obě mlhoviny jsou několik tisíc světelných let daleko. V tomto srovnání je mezi nimi se dočasně nacházející Mars sice dominantním, ale místním světlem na nebi. Rudá planeta na snímku pořízeném minulý týden byla vzdálená jen asi 10 světelných minut.

Štítky: Mars, Lagoon Nebula, Trifid Nebula


22. vesmírný týden 2026

22. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2026. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a zdánlivě se přibližuje Jupiteru. Teoreticky by měl být večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Parádní zážitek přinesl testovací let IFT-12 Super Heavy Starship. Úspěšné byly i malé rakety, evropská Vega-C a Electron. Čína úspěšně vyslala další tříčlennou posádku na svou stanici Tiangong. Devadesátky se dožívá Jan Kolář, který komentoval přistání Apolla 11 na Měsíci. Je to i 60 let od prvního amerického měkkého přistání na Měsíci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tranzit ISS

Tranzit mezinárodní stanice ISS před sluncem

Další informace »