Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slábnoucí Betelgeuse

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Lovec Orion je jedním z nejvíce rozpoznatelných souhvězdí a tvoří ho mnoho jasných hvězd. Na této zimní noční obloze vycházejí lovcovy hvězdy 30. prosince 2019 přes stromy bez listí u města Newnan v Georgia v USA. Vlevo od středu v rameni Oriona vyniká žlutou barvou rudý veleobr Betelgeuse, ale už není tak silným soupeřem modrému veleobru Rigel u lovcova chodidla. Pozorovatelé na Zemi si mohou povšimnout nyní výrazně slabší hvězdy Betelgeuse, její jasnost klesla v posledních měsících roku 2019 víc jak o polovinu. Betelgeuse byla dlou známá jako proměnná hvězda, která mění svoji jasnost v četných cyklech v přibližně krátkých a dlouhých periodách od stovek dní až po mnoho let. Hvězda je nyní téměř nejslabší od fotometrických měření v letech 1926/27, nejspíš díky koincidenci minim krátkých a dlouhých cyklů. Betelgeuse je také znám jako rudý veleobr, který skončí svůj život zhroucením jádra a výbuchem supernovy v příštích tisících letech, i když tato kosmická katastrofa nastane v bezpečné vzdálenosti 700 světelných let od naší planety.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-01-19 Lovcovy hvězdy
  2. HWLongfellow.org: The Occultation of Orion
  3. APOD: 2010-01-06 Skvrnitý povrch Betelgeuse
  4. AstronomersTelegram.org: The Fainting of the Nearby Red Supergiant Betelgeuse
  5. AstronomersTelegram.org: Updates on the "Fainting" of Betelgeuse
  6. APOD: 2020-01-01 Představa Betelgeuse
  7. SkyAndTelescope.com: What’s Up With Betelgeuse?



51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře na Znojemsku

Další informace »