Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvadrantidy nad Velkou čínskou zdí

Uznání a copyright: Cheng Luo

Meteorický roj Kvadrantid pojmenovaný po zapomenutém souhvězdí je pro pozorovatele na severní polokouli každoroční událostí. Radiant roje se na obloze nachází ve starém a astronomicky zastaralém souhvězdí Zedního kvadrantu (Quadrans Muralis). Jeho poloha není moc daleko od Velkého vozu v hranicích moderních souhvězdí Pastýře (Bootes) a Draka (Draco). Na této kompozici z digitálních snímků pořizovaných v hodinách kolem maxima roje 4. ledna 2013 je radiant už mimo obraz vpravo nahoře a je vidět, jak se oblohou míhají Kvadrantidy. Drsnou krajinu s částí Velké čínské zdi v čínské provincii Hebei ozařuje poslední čtvrt Měsíce. Jako pravděpodobný zdroj prachu, který dává vznikat Kvadrantidám, byla v roce 2003 identifikována planetka. V roce 2020 se jako obvykle očekává krátké vyvrcholení roje v noci 3. / 4. ledna. Příznivci meteorů v Severní Americe se mohou těšit na pěknou podívanou na oslavu nového roku na bezměsíčné obloze před zítřejším úsvitem.

Přednáška zdarma: Editor APODu dnes večer v New York City představí nejlepší snímky roku 2019 a celého desetiletí.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Former_constellations
  2. APOD: 2007-08-12 Roj Perseid
  3. IanRidpath.com: Quadrans Muralis - The mural quadrant
  4. APOD: 2015-03-13 Velká čínská zeď za měsíčního svitu
  5. NASA: LEONID DAILY NEWS: December 08, 2003
  6. EarthSky.org: Quadrantid meteors on night of January 3-4

Štítky: Meteorický roj, Quadrantid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »