Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvadrantidy nad Velkou čínskou zdí

Uznání a copyright: Cheng Luo

Meteorický roj Kvadrantid pojmenovaný po zapomenutém souhvězdí je pro pozorovatele na severní polokouli každoroční událostí. Radiant roje se na obloze nachází ve starém a astronomicky zastaralém souhvězdí Zedního kvadrantu (Quadrans Muralis). Jeho poloha není moc daleko od Velkého vozu v hranicích moderních souhvězdí Pastýře (Bootes) a Draka (Draco). Na této kompozici z digitálních snímků pořizovaných v hodinách kolem maxima roje 4. ledna 2013 je radiant už mimo obraz vpravo nahoře a je vidět, jak se oblohou míhají Kvadrantidy. Drsnou krajinu s částí Velké čínské zdi v čínské provincii Hebei ozařuje poslední čtvrt Měsíce. Jako pravděpodobný zdroj prachu, který dává vznikat Kvadrantidám, byla v roce 2003 identifikována planetka. V roce 2020 se jako obvykle očekává krátké vyvrcholení roje v noci 3. / 4. ledna. Příznivci meteorů v Severní Americe se mohou těšit na pěknou podívanou na oslavu nového roku na bezměsíčné obloze před zítřejším úsvitem.

Přednáška zdarma: Editor APODu dnes večer v New York City představí nejlepší snímky roku 2019 a celého desetiletí.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Former_constellations
  2. APOD: 2007-08-12 Roj Perseid
  3. IanRidpath.com: Quadrans Muralis - The mural quadrant
  4. APOD: 2015-03-13 Velká čínská zeď za měsíčního svitu
  5. NASA: LEONID DAILY NEWS: December 08, 2003
  6. EarthSky.org: Quadrantid meteors on night of January 3-4

Štítky: Meteorický roj, Quadrantid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »