Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slábnoucí Betelgeuse

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Lovec Orion je jedním z nejvíce rozpoznatelných souhvězdí a tvoří ho mnoho jasných hvězd. Na této zimní noční obloze vycházejí lovcovy hvězdy 30. prosince 2019 přes stromy bez listí u města Newnan v Georgia v USA. Vlevo od středu v rameni Oriona vyniká žlutou barvou rudý veleobr Betelgeuse, ale už není tak silným soupeřem modrému veleobru Rigel u lovcova chodidla. Pozorovatelé na Zemi si mohou povšimnout nyní výrazně slabší hvězdy Betelgeuse, její jasnost klesla v posledních měsících roku 2019 víc jak o polovinu. Betelgeuse byla dlou známá jako proměnná hvězda, která mění svoji jasnost v četných cyklech v přibližně krátkých a dlouhých periodách od stovek dní až po mnoho let. Hvězda je nyní téměř nejslabší od fotometrických měření v letech 1926/27, nejspíš díky koincidenci minim krátkých a dlouhých cyklů. Betelgeuse je také znám jako rudý veleobr, který skončí svůj život zhroucením jádra a výbuchem supernovy v příštích tisících letech, i když tato kosmická katastrofa nastane v bezpečné vzdálenosti 700 světelných let od naší planety.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-01-19 Lovcovy hvězdy
  2. HWLongfellow.org: The Occultation of Orion
  3. APOD: 2010-01-06 Skvrnitý povrch Betelgeuse
  4. AstronomersTelegram.org: The Fainting of the Nearby Red Supergiant Betelgeuse
  5. AstronomersTelegram.org: Updates on the "Fainting" of Betelgeuse
  6. APOD: 2020-01-01 Představa Betelgeuse
  7. SkyAndTelescope.com: What’s Up With Betelgeuse?



4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »