Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojice za úsvitu

Uznání a copyright: Paul Schmit, Gary Schmit

V dobře naplánovaném jediném zorném poli se už za občanského úsvitu 18. února na obloze na severu Nového Mexika na okamžik potkaly Mezinárodní kosmická stanice, srpek ubývajícího Měsíce a planeta Mars. Obloha na místě fotografa se začala teprve rozednívat, ale kosmická stanice 400 kilometrů vysoko nad Zemí se již koupala v ranním slunečním světle. Přeletět jí před měsíčním kotoučem v postupných snímcích zprava doleva trvalo v 6:25 místního času méně než sekundu. V tu dobu se už Mars samotný dávno vynořil zpoza Měsíce po tolik očekávaném lunárním zákrytu. Žluté světlo rudé planety je stále vidět vpravo nahoře dál za tmavým okrajem Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Paul Schmidt with Gary Schmit: Trifecta at Twilight
  2. NASA: International Space Station
  3. EarthSky.org: Moon occults Mars morning of February 18

Štítky: Přechod, ISS, Mars, Lunar occultation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »