Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema Měsíce

Uznání a copyright: Image Credit & Copyright: Gyorgy Soponyai

Analema je křivka ve tvaru osmičky, kterou obdržíme, pokud vyznačíme polohu Slunce na obloze každý den ve stejnou dobu po celý rok. Trik pro zobrazení analemy Měsíce spočívá v trochu delším čekání. Měsíc se v průměru vrací na stejné místo na obloze každý den o zhruba 50 minut a 29 sekund později. Takže pokud budete fotografovat Měsíc v následujících dnech vždy o 50 minut 29 sekund později, tak v průběhu lunace, nebo lunárního měsíce získáte analemě podobnou stopu, jelikož se skutečná poloha Měsíce posouvá vzhledem k jeho skloněné a eliptické dráze. Astronom Gyorgy Soponyai si k vytvoření tohoto kompozitního obrazu lunární analemy zvolil lunární měsíc od 26 března d 18. dubna s dobrým počasím z místa poblíž svého domova v maďarském Mogyorodu. Příliš tenké s slabé fáze lunárních srpků kolem novu ovšem nebylo možné zachytit, takže chybí. Na podkladovém snímku pořízeném 27. března směrem na jihozápad jsou v dálce vidět světla Budapešti.

Seznam odkazů v popisu

  1. Analemma.com: Analema
  2. APOD: 2005-07-13 Analema Měsíce
  3. NASA: Earth's Moon
  4. Flickr.com: György Soponyai: Analemma of the Moon
  5. FourmiLab.ch: Inconstant Moon
  6. Youtube.com: Analemma of the Moon
  7. NASA: An Analemma of the Sun



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »