Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE nad Stonehenge

Uznání a copyright: Declan Deval

Už jste někdy viděli kometu? Dnes v noci a nejspíš několik dalších nocí máte dobrou příležitost. Běžte ven po západu Slunce a dívejte se na severozápad. Lépe níže nad obzorem. Pokud máte oblohu bez mraků a tmavou, tak všechno co potřebujete jsou vaše oči a trpělivost, jinak vám může pomoci triedr. Jak Slunce zapadne, tak obloha potemní a bude tam neobvyklý slabý proužek, který míří diagonálně blízko obzoru. To je kometa NEOWISE. Je to zhruba 5 kilometrů velký vypařující se špinavý ledovec, který nás navštívil z vnější Sluneční soustavy, kam se vrací. Jak se Země otáčí, tak kometa brzy zapadne, takže možná si budete chtít pořídit její snímek. Na tomto snímku je kometa C/2020 F3 (NEOWISE) zachycena před dvěma rány jak vychází nad Stonehenge ve Spojeném království. Kometu koncem března objevila družice NASA NEOWISE a mnohé překvapila, když přežila nejtěsnější přiblížení ke Slunci, výrazně zjasnila a vyvinula impozantní ohony, modrý iontový a bílý prachový.

Pozoruhodná podání snímků komety NEOWISE do APODu: 13., 12., 11., 10. července a dříve.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: For those at northerly latitudes, Comet NEOWISE up in the evening now, too
  2. Wikipedia: Binoculars
  3. APOD: 2020-07-10 Kometa NEOWISE z ISS
  4. APOD: 2020-07-13 Východ komety NEOWISE nad Jaderským mořem
  5. APOD: 2020-07-12 Utváření prachového ohonu komety CG
  6. NASA: Solar System
  7. NASA: Earth
  8. Instagram.com: decsphotos • Stonehenge
  9. Wikipedia: 2020_F3_(NEOWISE)
  10. Wikipedia: Stonehenge
  11. Wikipedia: United_Kingdom
  12. NASA: Comet NEOWISE Sizzles as It Slides by the Sun, Providing a Treat for Observers

Štítky: Stonehenge, Kometa NEOWISE, Dust tail


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »