Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE nad Stonehenge

Uznání a copyright: Declan Deval

Už jste někdy viděli kometu? Dnes v noci a nejspíš několik dalších nocí máte dobrou příležitost. Běžte ven po západu Slunce a dívejte se na severozápad. Lépe níže nad obzorem. Pokud máte oblohu bez mraků a tmavou, tak všechno co potřebujete jsou vaše oči a trpělivost, jinak vám může pomoci triedr. Jak Slunce zapadne, tak obloha potemní a bude tam neobvyklý slabý proužek, který míří diagonálně blízko obzoru. To je kometa NEOWISE. Je to zhruba 5 kilometrů velký vypařující se špinavý ledovec, který nás navštívil z vnější Sluneční soustavy, kam se vrací. Jak se Země otáčí, tak kometa brzy zapadne, takže možná si budete chtít pořídit její snímek. Na tomto snímku je kometa C/2020 F3 (NEOWISE) zachycena před dvěma rány jak vychází nad Stonehenge ve Spojeném království. Kometu koncem března objevila družice NASA NEOWISE a mnohé překvapila, když přežila nejtěsnější přiblížení ke Slunci, výrazně zjasnila a vyvinula impozantní ohony, modrý iontový a bílý prachový.

Pozoruhodná podání snímků komety NEOWISE do APODu: 13., 12., 11., 10. července a dříve.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: For those at northerly latitudes, Comet NEOWISE up in the evening now, too
  2. Wikipedia: Binoculars
  3. APOD: 2020-07-10 Kometa NEOWISE z ISS
  4. APOD: 2020-07-13 Východ komety NEOWISE nad Jaderským mořem
  5. APOD: 2020-07-12 Utváření prachového ohonu komety CG
  6. NASA: Solar System
  7. NASA: Earth
  8. Instagram.com: decsphotos • Stonehenge
  9. Wikipedia: 2020_F3_(NEOWISE)
  10. Wikipedia: Stonehenge
  11. Wikipedia: United_Kingdom
  12. NASA: Comet NEOWISE Sizzles as It Slides by the Sun, Providing a Treat for Observers

Štítky: Stonehenge, Kometa NEOWISE, Dust tail


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »