Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solis Lacus: Oko Marsu

Uznání a copyright: Damian Peach

Dalekohledy po celé Zemi sledují, jak je Mars na noční obloze stále jasnější, jelikož se blíží do opozice 13. října 2020. Mars na tomto pohledu na rudou planetu z 22. září vypadá, že se také dívá. Jeho kotouček je pro pozemské dalekohledy už blízko své maximální zdánlivé velikosti což je o něco méně než 1/80 zdánlivého průměru úplňku Měsíce. Jižní polární čepička dole se v tomto ročním období na Marsu zmenšuje a nahoře jsou vidět nejasná mračna. Jižně od údolí Valles Marineris je Solis Lacus se světlou oblastí okolo, takže vypadá jako zornice planetární velikosti, neboli slavné Oko Marsu. Astronom a zanícený pozorovatel Marsu Percival Lowell začátkem 20. století spojoval Oko Marsu s kanály, které mapoval na svých kresbách rudé planety. Rozsáhlé a viditelné změny velikosti a tvaru Oka Marsu jsou nyní pochopeny na základě snímků povrchu s vysokým rozlišením jako následek přenosu prachu větrem v řídké marťanské atmosféře.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Photos of fiery Mars, nearly at its best in 2 years
  2. NASA: Mars - The Red Planet
  3. Harvard.edu: Solis Lacus, the "Eye of Mars"
  4. TheAtlantic.com: PERCIVAL LOWELL - AUGUST 1895 ISSUE: Mars (Part IV) The fourth in a four-part series about the planet’s physical conditions—and its possible habitation.
  5. ResearchGate.net: Mapping the Mars Canal Mania: Cartographic Projection and the Creation of a Popular Icon
  6. BritAstro.org: Drawing the Planets: some tips and anecdotes
  7. USRA.edu: PERSISTENT SURFACE CHANGES IN SOLIS LACUS, MARS.
  8. NASA: Mission MAVEN - The Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN

Štítky: Mars, Solis lacus, Opposition


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Aktuální rozložení skvrn na Slunci.

Další informace »