Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk a tanečnice

Uznání a copyright: Elena Pinna

V pondělí vyšel při západu Slunce lednový úplněk. Snímek pořízený nedaleko hlavního města italského ostrova Sardinie Cagliari blízko východního obzoru zalévají teplé odstíny. Na přivrácené straně Měsíce jsou vidět dobře známé světlé a tmavé vzory, které pocházejí od jasných vrchovin a tmavých lunárních moří. Tyto vzory jsou tradičně vidět jako pareidolie a dávají vizuální iluzi ať už lidské tváře na Měsíci, nebo dobře známého zvířete, jako je třeba měsíčního králíka. Další pareidolický prvek této scéně dodává halasné hejno špačků. Někomu může připomínat ladnou postavu tanečnice okouzlené světlem Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Moon Phases 2022
  2. ASU.edu: Nearside Spectacular!
  3. APOD: 2021-10-30 Rorschachova polární záře
  4. Youtube.com: Flight of the Starlings: Watch This Eerie but Beautiful Phenomenon | Short Film Showcase
  5. APOD: 2021-11-18 Světlo úplňku

Štítky: Úplněk, Pareidolie, Pokřik


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Španělsko, Galicie

Fotografováno od větrných elektráren poblíž obce A Fonsagrada. Trochu těžkopádná práce s rawem.

Další informace »