Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Marsu nad lunárním okrajem

Uznání a copyright: Tom Glenn

V noci ze 7. na 8. prosince Mars putoval blízko měsíčního úplňku. Při pohledu z mnoha míst v Evropě a Severní Americe dokonce došlo k zákrytu za Měsícem. Zhruba hodinu poté, co Mars za měsíčním kotoučem zmizel, se zase znovu objevil, jak je na sadě ostrých videosnímků pořízených ze San Diega na planetě Zemi. Měsíc byl v popředí a Mars byl ve vzdálenosti pouhých 82 milionů kilometrů blízko své vlastní opozice. Obě tělesa, Měsíc a Mars byla v úplňku dostatečně jasná, aby poskytla velkolepý snímek bez nutnosti úpravy expozice. Na snímku se zdá, že Mars vystupuje těsně nad starodávným lunárním kráterem Abel s tmavým dnem blízko jihovýchodního okraje přivrácené strany Měsíce. Na sever od něho (vlevo) je velký impaktní kráter Humboldt.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Moon occults Mars tonight: How to watch
  2. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  3. Flickr.com: Tom Glenn: Mars rises above the lunar limb
  4. APOD: 2022-11-23 Západ Země z Orionu
  5. APOD: 2022-12-03 Stereo Mars
  6. APOD: Mars_Moon_fullsize_TGlenn_labels1024.jpg
  7. Wikipedia: Abel_(crater)

Štítky: Měsíc, Mars, Zákryt, Opposition


37. vesmírný týden 2025

37. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 9. do 14. 9. 2025. Měsíc ubývá z úplňku, který právě prochází stínem Země a bude příští neděli v poslední čtvrti. V pátek 12. 9. večer nastane přechod Měsíce přes Plejády. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, ale Saturn je vidět celou noc. Slunce je aktivní, a i slabší erupce mohou vést k slabé polární záři. Raketový týden bude pokračovat i dál, mohou za to nejen Falcony 9, které mají za sebou celkem již více než 500 startů, ale i čínské nosiče. K ISS se má vydat i nákladní Progress. Před 50 lety se k Marsu vydala dvojice sond Viking 2. Výročí slaví český astronom Jan Vondrák.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »