Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa ATLAS před východem Slunce

Uznání a copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava

Kometa ATLAS je nyní opravdu jasná, ale také je velmi blízko Slunce. Pokud by se kometa C/2024 G3 (ATLAS) nacházela mimo sluneční záři, tak by poskytovala jeden z nejpozoruhodnějších pohledů na kometu v posledních letech, neboť k Zemi odráží zhruba tolik slunečního světla jako v říjnu kometa Tsuchinshan-ATLAS a nyní dokonce konkuruje i planetě Venuši. Tato obří sněhová koule je však nyní tak blízko Slunci, že ji lze spatřit pouze za světla ranního svítání nebo za podvečerního soumraku. Dnes je kometa ATLAS v periheliu, je tedy vůbec nejblíže Slunci. Přestože je předpovídání budoucí jasnosti komet notoricky obtížné, tak existuje naděje, že kometa ATLAS svůj těsný průlet v blízkosti Slunce přežije a zůstane dostatečně jasná na to, aby byla v příštích dnech pozorovatelná i neozbrojeným okem a možná ji bude možné dobrou kamerou zachytit i několik týdnů. Tento snímek byl pořízen včera brzy ráno poblíž města Tornaľa na Slovensku.

Zítra: APOD zoom přednáška pořádaná Amatérskou astronomickou asociací New Yorku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: 2024_G3_(ATLAS)
  2. APOD: 2024-10-19 Kometa Tsuchinshan-ATLAS odlétá
  3. APOD: 2023-03-06 Jupiter a Venuše ze Země
  4. NASA: Venus
  5. TheSkyLive.com: C/2024 G3 (ATLAS)
  6. EarthSky.org: Brightest comet of 2025 closest to the sun tomorrow
  7. Wikipedia: Apsis#Perihelion_and_aphelion
  8. FtCDN.net: Foto: Kočka u klávesnice :-)
  9. NewScientist.com: Comet that could shine as bright as Venus set to be visible from Earth
  10. TheSkyLive.com: Comet C/2024 G3 (ATLAS) info
  11. APOD: 2024-01-31 Východ Orionu nad Sněžkou
  12. PetrHoralek.com: Bright Comet C/2024 G3 ATLAS
  13. Wikipedia: Tornaľa
  14. Wikipedia: Slovakia

Štítky: G3, Kometa atlas, Bright comet


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

R3 panstarrs

Vznikala za počasí -2°C bezvětří téměř ideální. Kometa zaznamenaná přibližně na 1/3 vzdálenosti mezi hvězdou Markab k Sheatu v Pegase přesněji RA/DEC 23h 07m +19°51' Jasností mi připomíná časy s podzimním Lemmonem někdy na přelomu září a října

Další informace »