Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2012  >  Prosinec  >  Ve stínu Měsíce

Česká astrofotografie měsíce - Prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Měsíce

Uznání a copyright: Petr Horálek

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Mulligan Hwy, cca 40 km SZ od Mt. Carbine, Austrále

Datum pořízení: 13. listopadu 2012, okolo 20:39 UT

Optika: MTO 500/10; Samyang 8 mm/f 3.5

Snímač: Canon 550D, Canon 450D

Zpracování: Ze série širokoúhlých snímků pořizovaných každou 2. sekundu byly vybrány ty, které korespondují s okamžikem výřezu totality u příslušného políčka. Širokoúhlé snímky byly pouze upraveny v Adobe Lightroom (zesílení barev, potlačení saturace) a v Adobe Photoshop (zvýraznění Měsíce jeho potemněním a celkové zostření). U výřezů byla práce poněkud obtížnější. Z totality jsem pořizoval pouze HD video na Canon 550D (1920x1080 px; 25 snímků za sekundu). Vybral jsem proto ze tří míst ve videu 7 framů jdoucích za sebou v 25-snímkové sadě jedné sekundy a u každé ze tří sérií jsem každémů z framů přidělil jinou gamu (Photoshop). Snímky měly mezi sebou rozdíl asi 15 procent gamy. Sérii jsem vždy složil do HDR a následně upravil křivky do co nejvěrnějšího vzhledu.

Postup: Za dvouminutovým dechberoucím okamžikem jsme se museli s kamarádem ze Slovenska ještě na poslední chvíli vydat od Queenslandského pobřeží asi 180 km až za vesnici Mt. Carbine. V těchto místech už předpověď udávala velmi slušné šance, že se mystického úkazu dočkáme. Strastiplná cesta nás stavěla před reálné nebezpečí srážky s nevyzpytatelným klokanem, což ani český jelen neumí lidským nervům dát tak zabrat. Nakonec jsme našli krásné opoštěné místečko hned u silnice s výhledem v podstatě na všechny strany a za skvostů jižní oblohy už jsme jen čekali. Při asi dvouhodinovém čekání nás zatím minulo přes sto aut, která evidentně (na této jinak nefrekventované silnici) mířila rovněž na náhodná pozorovatelniště... Když Slunce vyšlo a poměrně rychle dosáhlo patřičné výšky a fáze zatmění, začaly se dít věci. Diamantový prsten vytřídala stříbřitá koróna s mnoha narůžovělými protuberancemi a několika jasně ohraničenými magnetickými mosty okolo nich. Myslel jsem, že to je dílo až skvělých fotografií M. Druckmüllera. I když nervozita i vzrušení bylo v maximu, stihl jsem se při pozorování binarem 11x70 ještě starat o dva foťáky a kochat se neobvyklou tmou v pomalu se pohybujícím stínu Měsíce. Nejvíc bych si přál, aby to všichni viděli na vlastní oči. Když to ale nejde, snad aspoň tenhle snímek tu parádní podívanou částečně nahradí těm, co neuspěli, nebo museli zůstat doma. Regulérního úplného zatmění Slunce se dočkáme až 20. března 2015 na sever od Evropy (hybridního už příští rok)...

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »