Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  Pravidla České astrofotografie měsíce

Pravidla České astrofotografie měsíce

Pravidla České astrofotografie měsíce

  • Každý měsíc, a to i opakovaně, můžete zasílat astronomické fotografie a videa získané jakoukoli technikou a jakýmkoliv přístrojem včetně fotografií unikátních meteorologických jevů. Soutěžní příspěvek je nutné doplnit o technické parametery - jméno a věk autora, elektronické spojení, webové stránky (není podmínka), optický přístroj, montáž, místo, datum a čas, postup a stručný postup zpracování. Pouze v elektronické podobě e-mailem na adresu cam@astro.cz nebo pomocí formuláře.
  • Fotografie - doporučené rozměry pro širší stranu snímku min. 800px, max.2560px.
  • Video - doporučený fromát 1/2 VGA (tedy 320x240 pixelů) nebo odvozeniny. Nejvyšší rozlišení neomezujeme, doporučená velikost videa je 10MB. Při tvorbě videa preferujte zmenšení velikosti pomocí rozumného sestříhání (vyházení "nudných" částí) před nastavením vysoké komprese. Prostě udělejte to tak, aby se výsledek líbil i Vám. Nepředepisujeme striktně použitý kodek, ale snažte se preferovat rozšířené formáty (např. DivX - jako AVI). Pokud se jedná například o video hvězdné oblohy nebo podobné, kde jsou následky MPEG komprese hodně patrné, lze akceptovat i formát MJPEG (motion JPEG) nebo animovaný GIF. Video, prosím, rovněž nahrajte na nějaký internetový přehrávač (Vimeo, Youtube atd.) a odkaz zašlete jako součást textu. V případě výhry bude přes tento odkaz video obsaženo v tiskové zprávě.
  • Nestandardní formáty (fotografie i video) může porota řešit operativně, například konzultací formátu s autorem či konverzí došlého snímku. Snažte se jejich používání omezit.

Účastníci, jaké snímky zasílat

Akceptovatelné jsou záznamy ne starší než jeden rok (počítáno od aktuálního měsíce), avšak vítány jsou převážně záznamy ne starší dvou měsíců. V případě vybrání může autor záznamu publikovat na svých stránkách příslušný odkaz nebo komentář. Zúčastnit se mohou všichni fotografové, a to jak amatérští astronomové, tak i astronomové z profesionálních observatoří. Národnost nebo věk není omezením.

Kola ČAM

Ukončení příjmu prací do ČAM pro daný měsíc je poslední neděli v měsíci ve 24 hodin. Práce přijaté v průběhu tohoto času jsou automaticky zařazeny do ČAM pro následující měsíc. Výsledky jsou zveřejněny v nejbližší pátek nebo pondělí následujícího měsíce. Rozhodnutí poroty je neodvolatelné.

Souhlas se zveřejněním, honorář

Zasláním snímku do soutěže Česká astrofotografie měsíce (dále jen ČAM) souhlasí autor s jeho uveřejněním na webových stránkách www.astro.cz, v tiskových zprávách České astronomické společnosti, sociálních síti Facebooku ČAM, Facebooku ČAS včetně všech požadovaných údajů a technických dat bez vzniku práva na honorář či jinou odměnu. Pořadí a hodnocení snímků nejsou právně vymahatelné.

Autor dále bere na vědomí, že jeho osobní údaje v rozsahu datum narození, e-mailová adresa, jméno a příjmení autora snímku budou zpracovány ze strany České astronomické společnosti. Tyto osobní údaje budou využity výhradně pro hodnocení snímku a dále pro zveřejnění snímku včetně výsledků výše uvedeným způsobem, a to pouze po dobu trvání této soutěže. Osobní údaje nebudou předávány dalším zpracovatelům či správcům.

Poslední úprava: 2018.07.29



Štítky: Česká astrofotografie měsíce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »