Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2012  >  Prosinec  >  Jižní pól

Česká astrofotografie měsíce - Prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní pól

Uznání a copyright: Petr Horálek

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Mulligan Hwy, cca 20 km SZ od Mt. Carbine, Austrálie

Datum pořízení: 16. listopadu 2012, okolo 17:50 UT

Optika: Canon 550D, Samyang 24 mm / 1.4

Montáž: stativ

Zpracování:

Snímky pořízeny ze stativu (bezvětří), celkem 68x15 s. U objektivu užita clona f2.8. Následně dofoceny darkframy. Masterdark odečten přes MRAW, snímky rozděleny do 8 skupin, v každé skupině sloučeny v Registar metodou Median/Mean. Výsledných 9 snímků sesazeno metodou Sum. Výsledný snímek opraven v IRIS o světelné zněčištění (jižní pól byl jen 16° nad obzorem; asi 120 km na jih leželo město Mareeba). Výsledný snímek upraven v Adobe Lightroom a Adobe Photoshop (křivky). Kvůli turbulentnímu počasí se jasnější hvězdy a místa na snímku jeví plošněji. Přesto je radost vidět, že i ze stativu se dá dosáhnout poměrně kvalitního obrázku.

Postup:

Okolí jižního nebeského pólu je výzva pro každého návštěvníka pod jižní oblohou. Zatímco u nás se chlubíme jasnou Polárkou, ani netušíme, jaké skvosty jižní pól skrývá. V prvé řade je to legendární souhvězdí Jižního kříže nenápadně visícího v robusní části Mléčné dráhy, která rychle navazuje na nám známou oblast Štíra a Střelce. Bohužel i to nám v České republice ukousne obzor. Jižní pól se může chlubit nevýraznými, ale spletitými temnými mlhovinami, jimž jasně vládne mlhovina Uhelný pytel (vlevo nahoře pod Jižním křížem). Rovněž už očima pozorovatelná mlhovina Carina (NGC 3372) se slabým narůžovělým nádechem. Ovšem to nejkrásnější jsou dvě trpasličí galaxie známé jako Magellanova mračna. To větší, které na obloze zabírá přes 4 úplňky, leží vlevo dole na snímku.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »