Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2013  >  Duben  >  Kometa C/2012 F6 (Lemmon)

Česká astrofotografie měsíce - Duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa C/2012 F6 (Lemmon)

Uznání a copyright: Martin Mašek; Michael Prouza, Jakub Černý, Petr Kubánek, Martin Jelínek, Jan Ebr

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Los Leones, near Malargüe, Argentina

Datum pořízení: 26.2.2013, okolo 8:00 SEČ

Optika: FRAM, SCT 0.3-m, f/10, 0.66x reduktor

Montáž: Paralaktická montáž Paramount

Snímač: CCD G2-1600

Zpracování: Kalibrace dark+flat pomocí skriptu Martina Jelínka. Složení jednotlivých snímků v programu Astrometrica, skládáno na pohyb komety. V grafickém programu pak složení jednotlivých RGB kanálů do jediného barevného snímku. Úprava křivek a úrovní.

Postup: Kometa C/2012 F6 (Lemmon) nasnímaná pomocí vzdáleně ovládaného robotického dalekohledu FRAM (Fotometrický Robotický Atmosferický Monitor), který je provozován Fyzikálním ústavem AV ČR na observatoři Pierre Auger v Argentině. Snímky komety byly pořízeny přes barevné fotometrické filtry (BVR) monochromatickou CCD kamerou.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »