Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2013  >  Září  >  Měsíc 4° 45,3' od Slunce

Česká astrofotografie měsíce - Září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc 4° 45,3' od Slunce

Uznání a copyright: Peter Aniol (Německo), Miloslav Druckmüller

Popis:

Vzdálenost středů Slunce a Měsíce: 4° 45,3' - Vzdálenost okrajů Slunce a Měsíce: 3° 43,8' - Časový rozdíl od novu: -2,55 hod.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Montlaux, Francie - Souřadnice: 4° 02' 43" N, 05° 50' 51" E

Datum pořízení: 5. 9. 2013, 09:03:06 UT (čas posledního snímku)

Optika: Přístroj: 6" TMB Astelco Lunar Telescope, f = 500mm, Filtr: Schott RG 850

Montáž: Astelco NTM-500

Snímač: Manta G031M

Zpracování:

Suma 1000 snímků, kalibrovaná uľitím 1000 flat-fieldů pořízených s mírným posunem dalekohledu.

Postup:

Počet snímků: 1000 (celková doba snímání ~ 1 min)

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R3

Seestar S50, exp. 24 x 10 sek., len základné úpravy v mobile

Další informace »