Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2014  >  Leden  >  Díra do světélkujícího nebe

Česká astrofotografie měsíce - Leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra do světélkujícího nebe

Uznání a copyright: Petr Horálek

Popis: Že obloha svítí, to víme. Hlavně kvůli městům, rozptylu pouličního světla o nízkou oblačnost a jiným nepříjemným vlivům. Ale svítí taky díky pásu Mléčné dráhy, za tmavé noci daleko od měst spatříme zodiakální světlo a protisvit, na fotografiích pak odhalíme barevnou zář některých výraznějších mlhovin. Občas si ale můžeme o focení tmavého nebe nechat zdát i kvůli jinak slabému přirozenému světlu naší atmosféry, tzv. airglow. Na mém vánočním výletu na Oravskou lesnou, kde jsem původně chtěl fotit kometu Lovejoy, mě překvapilo opravdu silné světélkování oblohy v obou barvách, jaké nabízí. Na fotografiích se jevilo jako vysoké cirry, akorát že obloha byla jasná a už na surových snímcích byla rozeznatelná zelenavá a narudlá záře. Okamžitě jsem nasadil širokoúhlý objektiv a violá - vznikl portrét světélkující zimní oblohy se vším všudy.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Oravská Lesná, Slovensko

Datum pořízení: 27. prosince 2013, okolo 23:00 SEČ

Optika: Canon 6D; Sigma 15 mm, f2.8

Montáž: stativ

Snímač: 20.2 MP CMOS

Postup: Ze stativu ustaveném podle vodováhy nasnímáno 12 okružních snímků + 13. nadhlavníkový. Všechny snímky při ISO 10000, f2.8, 30s expozice. Poskládáno v PTGui. Orientace, křivky, výřez, teplota barvy a živost v Adobe Photoshop a Lightroom.

Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

m101 a okoli

M101 (také galaxie Větrník, M101 nebo NGC 5457) je spirální galaxie v souhvězdí Velké medvědice s magnitudou 7,9 a úhlovými rozměry 28,8'x26,9'.Objevil ji Pierre Méchain 27. března 1781. Drobné skvrny obklopující galaxii, které jsou ve skutečnosti jasnější části spirálních ramen, objevil a zapsal do katalogu William Herschel. Galaxie Větrník je od Země vzdálena 27 milionů světelných let a je nejjasnějším členem skupiny galaxií M 101

Další informace »