Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2014  >  Únor  >  IC59 a IC63

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC59 a IC63

Uznání a copyright: Martin Vyhlídal (http://dslr-astrophotography.cz/)

Popis:

Další vybavení: pointační dalekohled Lunático EZG-60mod, autoguider Lacerta M-GEN, PC Lenovo S10e

Snímek byl pořízen celkem během dvou nocí 3.10.2013 a 30.10.2013 u obce Stránské. Během těchto dvou nocí bylo zachycováno světlo po dobu necelých osmi hodin (46x10min. ISO800).

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: ČR, Stránské

Datum pořízení: 3.10.2013 v 21:40hod., 30.10.2013 v 21:32hod.

Optika: FSQ-106ED F5

Montáž: Losmandy G-11

Snímač: Canon EOS 40Dmod

Zpracování:

Kalibrace, registrace a zprůměrování, rozložení snímku na jednotlivé kanály RGB, eXcalibrator a opětovné složení do RGB 16bitového tifu. Gama korekce, křivky, úrovně, Shadow and Highlights, odstranění gradientu, HLVG, zmenšení průměrů hvězd a potlačení šumu pozadí oblohy.

Přejít na kompletní výsledky


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »