Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2015  >  Leden  >  Rudí skřítci z observatoře La Silla

Česká astrofotografie měsíce - Leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudí skřítci z observatoře La Silla

Uznání a copyright: Petr Horálek (www.astronom.cz/horalek)

Popis:

Vysoko v chilských Andách na observatoři La Silla jsou pohledy ke hvězdám vskutku nepředstavitelné. Na přírodně tmavém nebi se line záře jemného světélkování zemské atmosféry, airglow; oblohu zdobí robusní Mléčná dráha a k ránu se zjevuje zodiakální světlo, prach meziplanetární hmoty nasvícený Sluncem. Tu a tam proletí meteor. Už ale v předvečer před touto nocí se za kopci rozkládala mohutná bouřkovitá oblačnost, které hory nedovolily prostoupit k dalekohledům. Namísto toho se k ránu přichystala naprosto neočekávaná podívaná - mohutná elektricky nabitá mračna se blýskala jak o závod. Šok ovšem přišel až ve chvíli, kdy se na první fotografii namísto nasvětleného mraku zjevily načervenalé kapičky. Vzácné rudé skřítky, nadoblačné blesky, by v Chile nikdo nečekal. A díky té fantastické obloze byly bez obtíží vidět i očima!

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: La Silla Observatory, Chile

Datum pořízení: 20. ledna 2015, 7:15 - 8:05 UT

Optika: Canon 6D IR Mod; Samyang 24 mm, f2.8

Montáž: stativ

Snímač: 20.2 MP CMOS

Zpracování:

Během aktivity vzdálené bouře pořízeno ze stativu 28 expozic do panoramatu (jeden obsahoval rudého skříkta) + dalších 5 expozic jednotlivých záblesků rudých skřítků. Každá expozice: f2,8, ISO 10000, 10 sekund. Mozaika složena v PTGui, výsledná kompozoce v Adobe Photoshop. Závěrečné úpravy - doostření, saturace červených odstínů (pro zvýraznění skříků), křivky + gamma.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »