Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2015  >  Březen  >  Jupiter se třemi měsíci

Česká astrofotografie měsíce - Březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter se třemi měsíci

Uznání a copyright: Karel Sandler

... Když Zeus vyrostl, donutil otce vyvrhnout své sourozence a utkal se s ním o moc. Po deset let spolu bojovali. K Diovi se přidali Hádés, Poseidón, Kyklópové, Hekatoncheirové, které osvobodil z Tartaru, dokonce i někteří Titáni v čele s Ókeanem…

Tak zvítězil nejvyšší z řeckých bohů, Římany pak jmenován Jupiterem, o nadvládu nad nebem i zemí. I dnes nám jeho majestátný poklidný svit připomíná vznešenou královskou planetu, kterou i astrologové považovali za královskou, aniž by tušili, že je ve Sluneční soustavě planetou největší. Vždyť sám zabere téměř tři čtvrtiny hmoty všech planet dohromady.

A právě na tuto planetu zaměřil svůj fotografický dalekohled vítěz březnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce Karel Sandler. Obří planeta však nebyla jeho úplně hlavním cílem. I když na svém snímku vykreslil bouřlivou atmosféru královské planety i s pověstnou bouří zvanou Rudá skvrna, my zaměříme pozornost mimo vlastní planetu.

… Záletný nejvyšší bůh Zeus se zamiloval do kněžky Íó a před svou žárlivou manželkou Hérou ji skryl v podobě krávy. Ovšem Héra zjistila, jak se věci mají a Dia přemluvila, aby jí krávu daroval … Tak se také jmenuje jeden ze zobrazených měsíců planety – Íó. Je vulkanicky velmi aktivní. Je na něm řada neustále aktivních sopek. Vybuchují a vyvrhují magma do vesmíru do vzdálenosti více než 300 kilometrů.

… Dcera týrského krále Agénora byla tak krásná, že se do ní zahleděl sám Zeus. Aby oklamal jak svou manželku Héru, tak krásnou Európu, proměnil se v býka a svou lásku přes moře unesl … Nám nyní měsíc Európa připadá jak z pohádky o ledovém království. Astronomové zde pak doufají pod ledovým příkrovem v hlubinném oceánu slané vody nalézt stopy mimozemského života.

… Callistó, dcera arkadského krále Lykáóna, nejkrásnější dívka v království, byla členkou družiny bohyně lovu Artemis. Počala s hromovládným Diem dítě, za což ji Héra za trest proměnila v medvědici … Ano, i třetí ze zobrazených měsíců představuje Diovu, či Jupiterovu milenku. Spolu s ostatní více než šedesátkou dnes pojmenovaných souputníků okolo této planety, snad i proto, aby měsíce potěšily oči astronomů.

Nás však potěšil i autor snímku, neboť nám přinesl pohled na tři ze čtyř nejznámějších, Galileovských měsíců Jupiterových, jak je obyčejně v dalekohledech hvězdáren nevidíme. Ukázal nám totiž nejen jejich polohu, ale hlavně i některé útvary na jejich povrchu. I když nám vulkány na Íó či praskliny na Európě na snímku pořízeném ze Země zůstávají skryty, představuje tato fotografie velmi krásný pohled do obrovské Jupiterovy rodiny. Zároveň je snímek krásnou ukázkou umění českých a slovenských amatérských astrofotografů, směle konkurujících snímkům zahraničním. Nejen za porotu soutěže, ale jistě i za Českou astronomickou společnost, která soutěž provozuje, děkujeme Karlu Sandlerovi za zaslání snímku a přejeme mnoho podobných astronomických úlovků.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Praha

Datum pořízení: 27.02.2015

Optika: Celestron C11, Baader VIP Barlow

Montáž: AZEQ6-GT

Snímač: ASI120MM-S

Zpracování:

Snímek je složen z vybraných expozic dvanácti videí 6000x10 msec, čtyři pro každou barvu. Po výběru a složení programem AutoStakkert následovala derotace Jupiterova povrchu a složení na barvený snímek programem WinJupos. Pro konečnou úpravu jsem použil PhotoShop. Registraci, složení a doostření měsíců umožnil program Iris.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »