Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2007  >  Květen  >  Okolí Gamma Cygni

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okolí Gamma Cygni

Uznání a copyright: David Kraft, 27let http://www.astronom.cz/deavi/

Popis: Podmínky: jasno, bezvětří, seeing 5/10, 2°C Ve středu Severního kříže, slavného asterismu v souhvězdí Labutě (Cygnus), se nachází. nadobr Gama Cygni. Tato jasná hvězda známá pod jménem Sadr se též nachází ve středu tohoto nádherného pole hvězd s komplexem hvězd, prachových mračen a zářící mlhovinou v rovině naší Mléčné dráhy. Tato emisní mlhovina v Labuti je vzdálená asi 2000 světelných let. Spolu se Sluncem leží v naší galaxii ve spirálním rameni Oriona. Toto je druhý pokud o vyfotografování této fotogenické oblasti v Labuťi, od spodního snímku foceného před půl rokem je vidět značný posun v kvalitě snímku a zpracováním. De facto se změnilo úplně všechno, ale největší vliv na kvalitě snímků má obloha, která je v dané lokalitě na louce u Čbánu (Úněšov) vcelku dobrá, a nedá se srovnat s oblohou 8 km od Přeštic, kde jsem původně fotografoval. V dalším posunu vidím i pořízení nového dalekohledu Zenithstar 110 APO.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Čbán

Datum pořízení: 19.5.2007 - 02:00 hod.

Optika: Montáž: EQ-6 Skyscan, Optika: WO ZenithStar 110 TMB Triplet APO F/stop: f/7 Filtr: Baader UV/IR filtr + Astronomic CLS filtr, Pointace: SW ED 80 + TVGuider Fotoaparát: Canon EOS 300D, modif. ATC-CL1

Zpracování: Surové snímky v RAW prevedeny do dng. a od kazdeho snimku byl odecten DARK a aplikovan Flat field, poté snímky zprumerovane v Registar. Vysledny snimek upraven v Photoshopu.

Postup: Délka expozic: 4x10 minut 800 ASA

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »