Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2016  >  Leden  >  NGC1333 a okolí

Česká astrofotografie měsíce - Leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC1333 a okolí

Uznání a copyright: Pavel Pech (http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/)

Popis:

Vyfotit všechny objekty, které je možné na snímku najít, opravdu jednou "pořádně" byl můj cíl již od předloňského podzimu (2014). Konečně loni (2015), kdy jsem získávání dat obětoval každou možnou příležitost, jsem doslova "urval" dostatečné množství expozic (i když vpravdě při focení DSO není nikdy dostatek dat). Mnohdy jsem z výpravy přivezl jen "kus dat" přes červený filtr (zatáhlo se), jindy jsem nafotil zas jen zelený a modrý kanál (foukal silný vítr a polovina expozic skončila v koši), ale dvakrát jsem měl štěstí a bylo opravdu jasno a já získal všechny plánované expozice (celkem 5 výjezdů na Šumavu). Doufám, že výsledek za to stojí.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Šumava, ČR

Datum pořízení: 07.12.2015

Optika: ASA 10'' N, ASA 3'' Wynne 0.95x, F/3.6 @ 900mm

Montáž: Gemini G53F

Snímač: MII G3-11000, Astrodon I-Series 50mm LRGB

Zpracování:

Nafoceno téměř 6 hodin Luminance a cca 2 hodiny na barevný kanál (RGB), tj. celkem 12 hodin dat. Zpracováno zvlášť Luminance a RGB (s použitím syntetické Luminance), kombinace do jednoho snímku, stretch, odstranění mírného gradientu, lehké odšumění, zvýšení saturace barev, ořez cca 32 pixelů po straně, zmenšeno na 50% velikost.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


12. vesmírný týden 2026

12. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 3. do 22. 3. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je už dobře vidět Venuše. Jupiter a Uran jsou večer vysoko i za tmy. Ráno se začne objevovat velmi nízko Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale v období rovnodennosti jsou v severských státech vidět pěkné polární záře i díky rychlému slunečnímu větru z koronálních děr. Večer nám slábne kometa Wierzchos a zjasňuje špatně viditelná MAPS, ráno nabízí rychle zjasňující R3 PanSTARRS. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, tedy doslova pozorovací maraton. 20. března nám Slunce překročí nebeský rovník a začne astronomické jaro. NASA oznámila přípravy na start mise Artemis II 1. dubna. Vývoz SLS již tento týden. Firefly Aerospace úspěšně otestovala vylepšený nosič Firefly Alpha. K ISS se přeci jen ještě v březnu má vydat nákladní Progress MS-33. Opravy na Bajkonuru jsou prý u konce. Před 100 lety začaly testy kapalinových raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R3 (PANSTARRS)

Bohužel místo stacku pouze jedno JPG jen kalibrovane urovně v PS kometa nyní docela nízko nad výhodním obzorem mírně k severu kvůli atmosféře a mrakům mi vyšly asi jen dva 60s cvaky než se rozednilo

Další informace »