Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2017  >  Březen  >  Solarografické analemy

Česká astrofotografie měsíce - Březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarografické analemy

Uznání a copyright: Łukasz Fajfrowski & Maciej Zapiór (http://www.analemma.pl)

Popis: Sluneční analema vzniká když během celého roku pozorujeme pozice Slunce každý den přesně ve stejnou dobu. Rozhodli jsme se využit techniku solarografie spolu s elektronickým mechanismem pro exponováni analemy každého dne.

Snímek zapadajících analem byl vytvořen technikou solarografie pomoci dírkové komory. Expoziční doba 1 rok (11. 2. 2016 – 10. 2. 2017). Automatický mechanismus otevíral clonu 8 krát za den (13:01, 13:32, 14:03, 14:34, 15:05, 15:36, 16:07, 16:38 středoevropského času). Je vidět 5 celých analem, 3 částečné, včetně jedné složené z 1 obrazu Slunce těsně nad budovou. Dodatečná expozice krajiny byla pořízená v hodinách 17:30-9:00 v době kdy Slunce bylo mimo zorní pole. Barvy analem souvisí s teplotou a vlhkostí vzduchu a taky s degradaci fotocitlivostí papíru během roční expozice. Snímek byl pořízen na jediném listu fotocitlivého papíru.

Více informaci o technice a mechanismu naleznete i v českém jazyku na www.analema.pl

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Vratislav, Polsko

Datum pořízení: 10.02.2017

Optika: dírková komora

Snímač: fotografický papír

Zpracování: Po ukončení expozice negativ byl neskanován a upraven v grafickým programu (inverze barev, uprava kontrastu a saturace) podle standartního spůsobu zpracování solarografických snímků.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »