Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2017  >  Říjen  >  Ve dvou kosmických stínech

Česká astrofotografie měsíce - Říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve dvou kosmických stínech

Uznání a copyright: Petr Horálek (http://www.astronom.cz/horalek/?p=3268)

Popis:

Už se vám někdy stalo, že byste se v průběhu jednoho dne na jednom a tom samém místě octli ve stínu dvou rozdílných objektů Sluneční soustavy, které dokonale zakryjí sluneční zář? No, každý den se nám to stává aspoň jednou - když Slunce zapadne a my se octnem ve stínu Země, díky čemuž za dobrých podmínek vidíme hvězdy nad hlavou. Ale jen při úplném zatmění Slunce během dne (a samozřejmě dobrém počasí) můžete toto zažít za den dvakrát. Zatímco Měsíc zakrývá při zatmění Slunce, na obloze se ukáží nejjasnější planety a hvězdy, na které ani nepotřebujete dalekohled. S velkým štěstím na počasí se mi podařilo celý tento zážitek zaznamenat do podoby této nezvyklé mozaiky typu malá planeta. Zatímco na pravé straně vrcholí sluneční zatmění (a jsou zde vidět i fáze částečného zatmění), lze uprostřed dne uzřít planety Venuši (dole), Mars (vpravo) a také hvězdu Regulus (ve sluneční koróně). Na levé části mozaiky je pak noční nebe zachycené jen o pár hodin později. Lidé na polední části snímku jsou zrovna svědky fantastické nebeské show, zatímco člověk na noční polovině už jen nostalgicky vzpomíná na onen jedinečný zážitek, stojící přitom pod hvězdnatým nebem s omloukem Mléčné dráhy. Snímek byl pořízen 21. srpna 2017 v parku Guernsey v USA, kde zatmění trvalo 2 minuty a 16 sekund.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Guernsey State Park, Wyoming, USA

Datum pořízení: 21.08.2017

Optika: Canon 6D (Baader modifikovaný), Samyang 24 mm; Canon 6D, Rubinar 1100mm/f10.5

Montáž: stativ (6D modif.), Vixen GP-2 (6D)

Snímač: Canon 6D CMOS

Zpracování:

Adobe LR, Adobe PS, NAFE, PT Gui

Postup:

Během zatmění byla nafocena sekvence zatmění na 12mm ohnisko ze stativu - částečná a úplná fáze (jednotlivé fáze dělí 6,5 minuty) na ISO 100 a mód Av, korekci -2/3 (při f3,0) pro dosažení nepřepálené koróny okolo okraje Měsíce a možnosti korektního vložení vnitřní koróny zatmění nafocené zvlášť na 1100mm ohnisko. Snímky byly sloučeny dohromady s pixelovou přesností na polohu Regulu a měsíčního kotouče. S modifikovaným foťákem s 12mm ohniskem se pak vůbec po zbytek dne nehýbalo a v průběhu noci se nafotily segmenty panoramatu s noční oblohou, nadirem a zenitem (ISO 10000, 25s expozice, f2,8). Snímek se sekvencí zatmění byl považován jako jeden ze segmentů celé mozaiky "malé planety" a spolu se segmenty noční oblohy sloučen do celkového panoramatu této projekce. Zajímavostí je, že jeden člověk je na malé planetě zachycen dvakrát - na noční i denní části.

Štítky: ČAM, Zatmění slunce 2017, Zatmění Slunce
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »