Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2019  >  Leden  >  Zatmění Měsíce nad Rotundou sv. Jiří na hoře Říp

Česká astrofotografie měsíce - Leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce nad Rotundou sv. Jiří na hoře Říp

Uznání a copyright: Tomáš Holek (http://)

Popis: Fotku jsem pořizoval 2km východně až jihovýchodně od hory Říp, kde podle propočtů měl Měsíc zapadnout přesně za Rotundu sv. Jiří, což se nakonec potvrdilo. Fotoaparát jsem měl připravený dopředu, protože moment kdy byl Měsíc krásně za Rotundou trval pouze několik desítek vteřin. Podařilo se mi pořídit několik snímků, ale tento považuji za nejhezčí, protože se zdá jako kdyby Měsíc v zatmění vycházel přesně ze střechy Rotundy.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Ctiněves

Datum pořízení: 21.01.2019

Optika: Tamron 150 - 600mm

Snímač: Canon 80D

Zpracování: Následné úpravy byli pouze kosmetické a to konkrétně potlačení šumu a menší ořez fotografie. Vše v programu Adobe Lightroom.

Parametry fotografie:
ISO: 1250
Clona: f/6.3
Délka expozice: 1/100 sec.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »