Česká astrofotografie měsíce - Říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kasiopeja

Uznání a copyright: Pavel Gaugg

Popis: Podmínky: Bortle Class 6 - 5, (Dark Sky stupnice)

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Vamberk

Datum pořízení: 13.10.2007, začátek cca. 22:15

Optika: Canon EOS 300D upravený, Objektiv EF 50mm f/1,8, Clona f/4,5, Filtr: CLS a UV/IR cut, Montáž: Sky Watcher EQ6 Synta.

Zpracování: formát RAW, odečteny temné snímky, snímky složeny a zprůměrovány. Kombinace vyladěna ve Photoshopu – vyvážení bílé, vyladěny křivky, nastavení úrovní a aplikované filtry. Na závěr jako filtr pro zvýraznění nejjasnějších hvězd posloužil oblačností znehodnocený snímek z 11.10.

Postup: Expozice: 28x 5 min. při 1600 ISO

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 6. 6. 2026

10P/Tempel 2 6. 6. 2026 2:12-2:57 SELČ, 23×2 min, WO FLT98/618 v ohnisku 510 mm, ASI294MC Pro, ořez na asi čtvrtinu pole

Další informace »