Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2019  >  Srpen  >  Bolid nebo Čarodějnice?

Česká astrofotografie měsíce - Srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid nebo Čarodějnice?

Uznání a copyright: Václav Hýža (http://www.vaclavhyza.cz)

Popis: Kdo by neznal Praděd (nejvyšší horu Moravy a nejvyšší bod ČR - na fotce vlevo) a také Petrovy kameny, které jsou \"proslavené\" hlavně z čarodějnických procesů v 17. století, kdy byly údajně místem čarodějnických sletů. \"Petráky\" jsou významné hlavně botanicky. Jsou domovem 2 endemitů (endemit je organismus, který vznikl a je rozšířen jen na určitém omezeném území a nikde jinde na světě) a těmi jsou zvonek jesenický a lipnice jesenická. Na obloze je každoroční letní podívaná - meteorický roj Perseidy, které jakoby \"vylétávají\" ze souhvězdí Persea. Podařil se zachytit i jeden zelený bolid. A nebo čarodějnici?

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Praděd - Jeseníky

Datum pořízení: 12.08.2018

Optika: Nikon D500, Samyang 10mm

Montáž: Star Adventurer

Snímač: APS-C

Zpracování: Panorama z 54 snímků
Krajina: 6 snímků + 2x DF, 2x EBKT (kvůli vysílači), 1x plošně. ISO 3200, f/2.8, 160 a 40 s.
Obloha: 10 snímků + 5 DF. ISO 12800, f/2.8, 151 s.
Perseidy: nasnímáno 830 snímků ISO 12800, f/2.8, 13 s a 153 snímků ISO 3200, f/2.8, 47 s. Uloveno cca 31 Perseid.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R2 (Swan)

Počasí bohužel nepřeje... Byli jsme trochu zvedaví na R2 swan tak sem ho zkoušel vylovit mezi mrakama ve slabé oblačnosti aspoň na 5 snímcich a trochu tam něco je

Další informace »