Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2020  >  Květen  >  Paralaxa bolidu

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paralaxa bolidu

Uznání a copyright: Tomáš Slovinský (http://www.slovinsky.art)

Popis: Dlhšiu dobu som premýšľal a hľadal skvelý spôsob, ako fotografiou vysvetliť paralaxu a teda to, že každý pozorovateľ vidí blízke objekty (meteory) na oblohe inak. Počas meteorického roju Lyridy pár meteorov síce zažiarilo naprieč oblohou, no jeden z nich bol podstatne iný – dlhší a jasnejší. Žiaril takmer 9 sekúnd! Našťastie, tento úkaz sa podarilo okrem mňa zachytiť dvom fotografom zo Slovenska. Neváhal som a prišiel som s kreatívnym nápadom, ako spojiť tieto fotografie do jednej, fyzikálne korektnej fotografie a prezentoval tak ich paralaxu. Vytvoril som 360-stupňovú panoramatickú snímku z miesta, kde sa mi bolid podarilo zachytiť onej noci z 21. na 22. Apríla 2020 zo Zbojskej na Muránskej Planine. Tri bolidy pochádzajú teda zo Žiliny (najkratší), Zbojskej a Košíc (najdlhší) – všetky z rozdielnými dĺžkami a trasami, pritom sa jednalo o ten istý bolid! Vskutku zaujímavé fakty sme sa dozvedeli po výpočtoch výšky a dráhy tohto kúsku hmoty. Zatiaľ čo meteory bežne zanikajú vo výškach 60-90km nad zemským povrchom, tento začal horieť vo výške 121km. Vďaka jeho vysokej rýchlosti (27km/s) začal horieť skôr, než bežné meteory. Na svojej dlhej púti tak za necelých 9 sekúnd prešiel 242km. Aké zaujímavé!

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Zbojská, Žilina, Košice - Slovensko

Datum pořízení: 22.04.2020

Zpracování: Podkladový snímok zložený zo segmentov do panorámy, zregistrované meteory koretkne vložene do podkladového snímku presne cez miesto ich preletu.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »