Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2006  >  Leden  >  Mars - opozice 2005

Česká astrofotografie měsíce - Leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars - opozice 2005

Uznání a copyright: Tomáš Hynek (http://ostrava.astronomy.cz)

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: HaP JP Ostrava

Datum pořízení: podzim-zima 2005

Optika: Meade SC 12"LX200 GPS (f/25) + LPI (projekce za 6 mm okulárem)

Zpracování:

Iris

Postup:

Z několika stovek snímků vybrány ty nejpovedenější (cca jeden z deseti), automatická registrace snímků a jejich ořez, zaostření, složení snímků zprůměrováním, Gausian filtr, ostření, nastavení barev a saturace, konečné doladění ve Photoshopu. Snímky jsou kromě jiného zajímavé také tím, že při jejich vzniku byla kamerka pouze přiložena k okuláru a proti pohybu uchycena k němu gumičkou - jsou to první zkušební snímky planety novým vybavením. Přesto jsou zobrazené podrobnosti docela překvapivé. Dále je na snímcích krásně vidět změna úhlového průměru kotoučku planety a změna fáze. Škoda jen, že mezi posledními dvěmi obrázky je tak velký časový odstup.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »