Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2006  >  Leden  >  Mars - opozice 2005

Česká astrofotografie měsíce - Leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars - opozice 2005

Uznání a copyright: Tomáš Hynek (http://ostrava.astronomy.cz)

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: HaP JP Ostrava

Datum pořízení: podzim-zima 2005

Optika: Meade SC 12"LX200 GPS (f/25) + LPI (projekce za 6 mm okulárem)

Zpracování:

Iris

Postup:

Z několika stovek snímků vybrány ty nejpovedenější (cca jeden z deseti), automatická registrace snímků a jejich ořez, zaostření, složení snímků zprůměrováním, Gausian filtr, ostření, nastavení barev a saturace, konečné doladění ve Photoshopu. Snímky jsou kromě jiného zajímavé také tím, že při jejich vzniku byla kamerka pouze přiložena k okuláru a proti pohybu uchycena k němu gumičkou - jsou to první zkušební snímky planety novým vybavením. Přesto jsou zobrazené podrobnosti docela překvapivé. Dále je na snímcích krásně vidět změna úhlového průměru kotoučku planety a změna fáze. Škoda jen, že mezi posledními dvěmi obrázky je tak velký časový odstup.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »