Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2008  >  Únor  >  Mesicni stinohra v unoru 2008

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mesicni stinohra v unoru 2008

Uznání a copyright: Petr Horalek

Popis: Jedna se o volnou asociaci videi natocenych behem poloviny unorove lunace, ktera koncila prekrasnym mesicnim zatmenim. V pozadi hraje Enigma. Prvni polovina snimku patri skladbe Le Roi Est Mort, Vive Le Roi! (Kral zemrel, at zije kral!), ktera ma symbolizovat konec Mesice novem a jeho pocatek, zrozeni coby srpku na obloze. Uplne zatmeni pak doprovazi Following the sun, nebot zatmeni skutecne ukazuje, jak Mesic doprovazi slunecni paprsky vzdycky, a to i behem uplneho zatmeni, kdyz se zbarvi v jejich dlouhovnne slozce.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Zabery Mesice byly porizeny vesmes na Hvezdarne barona Artura Krause v Pardubicich (detail srpku byl natocen pres refraktor 150/2200 na teto hvezdarne). Zabery na zatmeni Mesice 21. unora 2008 byly porizeny na Slovensku pobliz vesnice Sklabina (nedaleko m

Datum pořízení: 21. unora 2008

Optika: Videokamera Panasonic NV-GS500 ve formatu 16:9 PAL.

Zpracování: Zadny ze zaberu nepodlehl grafickym upravam. Filmecek byl vytvoren v programu Sony Vegas 5.0 a do formatu wmv preveden pres Windows movie maker.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »