Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2008  >  Únor  >  Mesicni stinohra v unoru 2008

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mesicni stinohra v unoru 2008

Uznání a copyright: Petr Horalek

Popis: Jedna se o volnou asociaci videi natocenych behem poloviny unorove lunace, ktera koncila prekrasnym mesicnim zatmenim. V pozadi hraje Enigma. Prvni polovina snimku patri skladbe Le Roi Est Mort, Vive Le Roi! (Kral zemrel, at zije kral!), ktera ma symbolizovat konec Mesice novem a jeho pocatek, zrozeni coby srpku na obloze. Uplne zatmeni pak doprovazi Following the sun, nebot zatmeni skutecne ukazuje, jak Mesic doprovazi slunecni paprsky vzdycky, a to i behem uplneho zatmeni, kdyz se zbarvi v jejich dlouhovnne slozce.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Zabery Mesice byly porizeny vesmes na Hvezdarne barona Artura Krause v Pardubicich (detail srpku byl natocen pres refraktor 150/2200 na teto hvezdarne). Zabery na zatmeni Mesice 21. unora 2008 byly porizeny na Slovensku pobliz vesnice Sklabina (nedaleko m

Datum pořízení: 21. unora 2008

Optika: Videokamera Panasonic NV-GS500 ve formatu 16:9 PAL.

Zpracování: Zadny ze zaberu nepodlehl grafickym upravam. Filmecek byl vytvoren v programu Sony Vegas 5.0 a do formatu wmv preveden pres Windows movie maker.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »