Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2020  >  Listopad  >  Orion a kometa

Česká astrofotografie měsíce - Listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a kometa

Uznání a copyright: Robin Onderka (http://www.instagram.com/robin_onderka)

Popis: Zatímco ve městech mrholilo a nebylo vidět téměř ani na krok, na výše položených místech zářily na obloze jasné hvězdy zimních souhvězdí Oriona, Býka, Blíženců, Vozky, Persea a dalších. V nich se nachází celá řada překrásných hvězdokup a mlhovin, které na fotografiích vynikají pestrými barvami.

Výrazně modře je viditelná v horní polovině snímku hvězdokupa Plejády obklopená prachovými mračny, které rozptylují modré světlo blízkých mladých modře svítících hvězd. Výrazně červenou barvou pak svítí plynné mlhoviny - mračna vodíku, která jsou zviditelněna díky speciálně upravenému fotoaparátu (odstranění IR filtru z těla fotoaparátu a nahrazení čirým sklem).

Krom načervenalých (očima neviditelných) mlhovin zářícího vodíku a protisvitu zvířetníkévého světla vpravo nahoře u hvězdokupy Plejády je vidět také majestátní souhvězdí Orionu. Tato stálice hvězd je protkaná velkou emisní mlhovinou zvanou Barnardův oblouk a kruhovou mlhovinou Sh2-264 (z ang. Angelfish - Skalárka) nad červeným veleobrem Betelgeuze uprostřed fotografie. Vedle Orionova pásu právě prolétá kometa M3 Atlas, která na fotografii vypadá jako jasná nazelenalá hvězda.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Švarná Hanka, Gruň, Beskydy

Datum pořízení: 10.11.2020

Optika: Sigma 35 mm f/1.4

Montáž: Skywatcher Star Adventurer

Snímač: Canon EOS 6D modifikovaný

Zpracování: * Panorama ze 6 panelů na 35 mm a Canon 6D mod
* 4x60 sec od každého panelu, stacknuto
* Trackováno pomocí montáže Skywatcher Star Adventurer
* Zpracováno v Astro Pixel Processor ve 3 různých úrovních úprav, včetně kalibrace pozadí, barev hvězd a odstranění světelného znečištění
* Vše zkompletováno ve Photoshopu a po náročných 7 hodinách práce byla fotografie hotová

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »