Orion a kometa

Uznání a copyright: Robin Onderka (http://www.instagram.com/robin_onderka)
Popis: Zatímco ve městech mrholilo a nebylo vidět téměř ani na krok, na výše položených místech zářily na obloze jasné hvězdy zimních souhvězdí Oriona, Býka, Blíženců, Vozky, Persea a dalších. V nich se nachází celá řada překrásných hvězdokup a mlhovin, které na fotografiích vynikají pestrými barvami.
Výrazně modře je viditelná v horní polovině snímku hvězdokupa Plejády obklopená prachovými mračny, které rozptylují modré světlo blízkých mladých modře svítících hvězd. Výrazně červenou barvou pak svítí plynné mlhoviny - mračna vodíku, která jsou zviditelněna díky speciálně upravenému fotoaparátu (odstranění IR filtru z těla fotoaparátu a nahrazení čirým sklem).
Krom načervenalých (očima neviditelných) mlhovin zářícího vodíku a protisvitu zvířetníkévého světla vpravo nahoře u hvězdokupy Plejády je vidět také majestátní souhvězdí Orionu. Tato stálice hvězd je protkaná velkou emisní mlhovinou zvanou Barnardův oblouk a kruhovou mlhovinou Sh2-264 (z ang. Angelfish - Skalárka) nad červeným veleobrem Betelgeuze uprostřed fotografie. Vedle Orionova pásu právě prolétá kometa M3 Atlas, která na fotografii vypadá jako jasná nazelenalá hvězda.
- Technické údaje a postup:
Místo pořízení: Švarná Hanka, Gruň, Beskydy
Datum pořízení: 10.11.2020
Optika: Sigma 35 mm f/1.4
Montáž: Skywatcher Star Adventurer
Snímač: Canon EOS 6D modifikovaný
Zpracování: * Panorama ze 6 panelů na 35 mm a Canon 6D mod
* 4x60 sec od každého panelu, stacknuto
* Trackováno pomocí montáže Skywatcher Star Adventurer
* Zpracováno v Astro Pixel Processor ve 3 různých úrovních úprav, včetně kalibrace pozadí, barev hvězd a odstranění světelného znečištění
* Vše zkompletováno ve Photoshopu a po náročných 7 hodinách práce byla fotografie hotová