Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2021  >  Duben  >  Kometa C/2020 F3 Neowise nad Žalostinou

Česká astrofotografie měsíce - Duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa C/2020 F3 Neowise nad Žalostinou

Uznání a copyright: Pavel Váňa (https://www.flickr.com/photos/153081618@N02/)

Popis: Červenec 2020 byl měsícem, kdy všichni astronomové a nadšenci zapomněli na koronavirus, neboť se hnali za nejlepšími snímky komety C/2020 F3 Neowise. Mezi těmito nadšenci jsem byl i já s dědou a strýcem. Vydali jsme se na poměrně blízký kopec Žalostiná, který poskytoval dobrý výhled na sever. Noc 21. 7. 2020 byla úžasná, neboť byl čistý vzduch a poměrně dobrý seeing. Odměnou za tyto podmínky jsou struktury airglow, které byly zesíleny bouřkami, které se nacházely cca 200 km od nás.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Žalostiná, SR

Datum pořízení: 21.07.2020

Optika: Sigma Art 24 mm f/1.4@2.2

Montáž: Stativ

Snímač: Canon EOS 6D mod.

Zpracování: Jde o mozaiku tvořenou 40 snímky. Každý snímek byl exponován 13 sekund při nastavení ISO 4000. Vše bylo složeno v PTGui a upraveno v Adobe Photoshop.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


5. vesmírný týden 2026

5. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 1. do 1. 2. 2026. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. V úterý 27. ledna po 22. hodině se začne přibližovat hvězdokupě Plejády a zakryje slabší hvězdy Taygetu a Asterope. Malé planety jsou nyní zdánlivě za Sluncema ukazují se v koronografu SOHO. Velké planety jsou na večerní obloze. Aktivita Slunce je na střední úrovni a největší skvrny na odvrácené polokouli vidí z Marsu vozítko Perseverance. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce plánuje NASA na 2. února test tankování rakety. Ten může být provázen problémy a může být odkládán. Podle toho uvidíme, zda se uskuteční start v prvním plánovaném okně z 6. na 7. února. Ohlížíme se za výročím přistání Luny 9 na Měsíci, objevem komety Hyakutake a především nepříjemnou havárií raketoplánu Challenger.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »