Česká astrofotografie měsíce - Březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M35

Uznání a copyright: Pavel Pintr

Popis: Zimní obloha se již pomalu a jistě vytrácí z večerní oblohy. I zimní obloha má spoustu krásných otevřených hvězdokup. Jednou z nejkrásnějších otevřených hvězdokup je také M 35 - otevřená hvězdokupa v souhvězdí Blíženců.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Tuchořice, Česká Republika

Optika: dalekohled: Skywatcher ED 80/600 na EQ- 6 Skyscan, příslušenství: Canon EOS 350 D neupravený, pointace: refraktor 70/500, LPI kamerka + program Guidemaster + notebook ASUS, expozice: 10 x 5 min, ISO: 800

Zpracování: V programu IRIS byl vytvořen bias, master dark, master flat a kalibrace darků i flatů pomocí bias. Dále následovalo odečtení od pořízených light snímků. Převod do cfa a rgb, složení a registrace snímků v programu IRIS, barevné vyvážení, aplikován gradient pozadí, jako poslední úprava byla použita funkce sinh pro zvýraznění detailů a hvězd ve hvězdokupě. Finální doladění v Adobe Photoshop.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »