Měsíc v úplňku ve viditelné a námi okem nepozorovatelné části elektromagnetického spektra
Uznání a copyright: Marek Tušl (http://)
Popis: Jedná se porovnání dvou símků Měsíce v úplňku v okem vnímatelné a ve více než okem viditelné části spektra ze 17.1.2022. U záznamu Měsíce v šiřší části elektromagnetického spektra, než běžně vidí naše lidské oko je pro modrou složku použit filtr Baader Venus U, který snímá v 320 až 380nm v oblasti UV-A. Pro zelenou byla použita zelená složka s filtrem Baader UV/IR cut a pro červenou byla využita červená složka v kombinaci s filtrem propouštějící blízké infračervené záření od 685nm výše. Vlevo je záznam použitý najednou skrze bayerovu matici v kombinaci s UV/IR cut filtrem.
- Technické údaje a postup:
Místo pořízení: Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Datum pořízení: 17.01.2022
Optika: Skywatcher Newton 250/1000 f4, Skywatcher aplanatický koma korektor, filtr Baader Venus U, filtr Baader UV/IR cut, Baader IR PASS 685
Montáž: Zeiss
Snímač: ZWO ASI 533MC (SONY IMX533)
Zpracování: Nejdříve jsem pořídil s každým filtrem 10 000 snímků v 16bitovém formátu raw. Jelikož se jedná o senzor s bayerovou maticí, tak jsem následně záznamy rozdělil dle této matice na složky R, G a B. Pro modrou složku s UV filtrem pouze modrou. Pro zelenou složku z viditelného spektra pouze zelenou a pro červenou složku v blízkém infra pouze červenou. Z každé části jsem pak vybral příslušné snímky a nechal v PIPP jejich histogram seřídit na 75%. Dále jsem nechal Autostakkertem vybrat nejlepších 70%, protože byl v ten den seeing velmi slušný. Složení snímků pak proběhlo s aplikací drizzle. Následně byla aplikován vlastní postup doostření založený na vícenásobné dekonvoluci. K zarovnání snímků na sebe jsem musel použít PTGui, protože jsem musel filtry měnit ručně vyndáním koma korektoru a kamery. Z větší části PTGui body přiřadilo automaticky. Zhruba 600 bodů bylo nutné přidat ručně na všechny tři snímky celkem. Vytvoření RGB snímku pak proběhlo v Adobe Photoshop CC 2022, kde jsem i dále odstranil barevné vady vzniklé sesazením, přeostřením na každý filtr a dalších nedokonalostí plynoucí z výše popsaného postupu a použité techhniky. Pro RGB verzi bylo pořízeno taktéž 10000 snímků a vybráno 70%. V autostakkertu navíc proběhlo zarovnání RGB vrstev. Ve Photoshopu pak proběhla korekce drobných vad po dekonvoluci. Vzhledem k podmínkám vložení snímků do ČAM bylo nutné zásadně snížit rozlišení.