Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2022  >  Červenec  >  Orlí mlhovina & Pillars of Creation

Česká astrofotografie měsíce - Červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina & Pillars of Creation

Uznání a copyright: Jan Klíma (https://www.youtube.com/c/knightontrip/)

Popis: Snímek, který jsem vyfotil přímo z Prahy (Bílá Hora). Přesto, že se Orlí mlhovina nachází relativně nízko nad horizontem, tak pomocí narrowband filtru L-Extreme se snímek docela podařil. Chtělo by to však více integračního času, který v budoucnu určitě doplním.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Praha

Datum pořízení: 24.07.2022

Optika: Tecnosky Apo 80/480 mm OWL FPL53 Series

Montáž: EQ6-R Pro

Snímač: ZWO 533 MC

Zpracování: Foceno 19. + 24.7.2022
4h integračního času
Photoshop + pluginy Starnet++ & GradientXTerminator
nepoužil jsem žádné kalibrační snímky

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Benecko ohnisko 16mm

Polární záře z Benecka - první den jsem bohužel propásl :-(. V pozadí hřeben Krkonoš s dominantou Kotel

Další informace »